Biologiczna oczyszczalnia ścieków, typ BIO-HYBRYDA o pojemności 16000l i przepustowości dobowej na poziomie 5700l.
Przeznaczona jest do użytku przez maksymalnie 40 osób, wyposażona we włazy rewizyjne teleskopowe o zakresie regulacji wysokości od 40 do 100 centymetrów.
Regulację wykorzystuje się jeśli zajdzie konieczność głębszego zakopania zbiornika lub kiedy montujemy urządzenie w zboczu wzgórza. Powinno się działać tak aby pokrywa włazu pozostawała zawsze odsłonięta na powierzchni terenu.
BIO-HYBRYDA działa w oparciu o złoże biologiczne, niskoobciążony osad czynny oraz układ napowietrzający. Służy do oczyszczania ścieków socjalno-bytowych i niektórych przemysłowych.
Oczyszczalnia tego typu, to system gdzie w jednym trzykomorowym zbiorniku zachodzą tlenowe i beztlenowe procesy oczyszczania ścieków.
Ścieki dostarczane do komory pierwszej, (osadnika gnilnego) po podczyszczeniu w 60% trafiają do komory bioreaktora, gdzie na napowietrzanym złożu biologicznym następuje kolejny – tlenowy etap ich oczyszczania.
Następnie oczyszczone ścieki przechodzą do osadnika wtórnego, skąd pompa mamutowa przetłacza opadający na dno osad do komory pierwszej, a całkowicie oczyszczona (97%) woda pościekowa odprowadzana jest na zewnątrz oczyszczalni.
Studnia chłonna w nasypie jest obiektem służącym do odprowadzania oczyszczonych ścieków do gleby. Wybór tego wariantu zależny jest przede wszystkim od warunków gruntowych panujących na działce. Studnia chłonna w nasypie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy występuje grunt nieprzepuszczalny, bądź gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się wysoko (np. na poziomie wyjścia rury kanalizacyjnej z budynku lub wyżej)
W przypadku tego rozwiązania dodatkowym elementem instalacji jest przepompownia tłocząca wodę pościekową na nasyp.
Montaż oczyszczalni ze studnią chłonną w nasypie jest prosty, gdyż przy zakupie każdy klient otrzymuje instrukcję, według której można wykonać go samemu.
Studnię wykonuje się z kręgów studziennych (wyprodukowanych w technologii laminatów poliestrowych). Zasada działania studni oparta jest na zastosowaniu pod jej dnem materiału filtracyjnego (piasku i żwiru płukanego), przez który woda będzie swobodnie się przesączać. Woda jest doprowadzana do studni rurą wykonaną z kształtki polietylenowej o średnicy 110 mm. Studnia wyposażona jest w system odpowietrzający zbudowany z kształtek PCV.
Kształt nasypu może być w miarę możliwości dopasowany do kształtu działki lub upodobań inwestora. Można na nim zaaranżować ogród skalny: ułożyć kamienie, zasadzić rośliny tworzące płytki system korzeniowy (trawy, byliny, wrzosy)
Rozwiązanie to wymaga niewielkiej powierzchni, ze względu na pionową orientację, w związku z czym bardzo dobrze sprawdza się na małych działkach.
Opis techniczny i zasada działania oczyszczalni biologicznych Więcej...
|