EKOPOL BLOG

NAJŚWIEŻSZE NOWOŚCI

Szambo jest droższe od przydomowej oczyszczalni ścieków!

Porównanie kosztu utrzymania oczyszczalni biologicznej i szamba. Z lewej strony biologiczna oczyszczalnia ścieków i napis szambiarka 150 złotych rocznie + koszt energii 220 złotych rocznie. Pod przydomową oczyszczalnią ścieków napis 3700 złotych w ciągu 10 lat. Obok, z prawej strony, szambo betonowe i napis w chmurce: szambiarka 2650 złotych rocznie + koszt energii 0 złotych rocznie. Pod szambem napis 26500 zł w ciągu 10 lat.

Porównanie kosztów eksploatacji szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków BIO-HYBRYDA w perspektywie 10-letniej.

Zastanawiasz się jaki sposób odprowadzania ścieków z Twojego domu będzie najlepszy? Szukasz dobrego, sprawdzonego rozwiązania, które zapewni Ci komfort użytkowania i będzie tanie. Jeśli nie masz możliwości podpięcia miejskiej kanalizacji, to do wyboru pozostaje Ci tradycyjne szczelne szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przeglądając cenniki możesz wyciągnąć wniosek, że szambo jest tańsze od oczyszczalni. Myślisz sobie: szambo betonowe o pojemności przekraczającej 8m3 można kupić i zamontować za kwotę poniżej 5.000 zł, podczas gdy najmniejsza oczyszczalnia kosztuje ponad 10.000 zł!
Jednak powinieneś wiedzieć, że szambo poza niskim nakładem finansowym przy instalacji, w zasadzie nie ma żadnych zalet. Ma za to sporo wad:

Jest drogie w eksploatacji.

Przy czteroosobowej rodzinie, musisz się liczyć z kosztem szambiarki w wysokości co najmniej 200 zł/msc. Czy wiesz, że za mniej więcej tę samą kwotę możesz eksploatować przydomową oczyszczalnię ścieków przez cały rok!

Jest uciążliwe.

Szambo wymaga ciągłej uwagi, sprawdzania poziomu ścieków, dbania o opróżnienie na czas. Nawet jeśli zainstalujesz czujnik przepełnienia, to od jego alarmu będziesz miał max. 24 godz. na zorganizowanie spotkania z szambiarką. Lepszym wyborem będzie oczyszczalnia, która nigdy się nie przepełnia. Trzeba z niej wypompować osady, to prawda, ale możesz to sobie zaplanować z rocznym wyprzedzeniem.

Mówiąc kolokwialnie, szambo śmierdzi.

Każde pompowanie ścieków z tradycyjnego szamba wiąże się z uwalnianiem zgromadzonych w zbiorniku gazów. Będzie to nieprzyjemne dla Ciebie i najbliższych sąsiadów. Jak się słusznie domyślasz, z oczyszczalnią nie ma takich problemów.Pompowanie niewielkiej ilości osadów jest konieczne tylko raz na 9-12 miesięcy i trwa kilkukrotnie krócej niż pompowanie szamba.

Szambo powoduje hałas.

Przyjazd szambiarki wiąże się z hałasem jej silnika, a także pompy zasysającej ścieki. Problem jest krótkotrwały (+/- 30min.), ale będzie się powtarzał regularnie co 2 tygodnie.

Szambo powoduje zanieczyszczenie środowiska.

Ścieki z szamba trafiają do miejskiej oczyszczalni, gdzie będą oczyszczone. Jednak ich transport szambiarką wymaga spalenia znacznych ilości paliwa – przyczynia się do powstawania smogu. Tutaj także własna oczyszczalnia wygrywa. Twoje ścieki są oczyszczane i oddawane do środowiska tak samo jak w miejskiej oczyszczalni. Jednak cały proces zachodzi w miejscu ich powstawania. Nie ma mowy o jakimkolwiek zanieczyszczeniu powietrza.

Szambo to strata wody.

Wywożąc ścieki z szamba bezpowrotnie tracisz wodę, którą wprowadziłeś do niego w postaci ścieków. Mimo, że zapłaciłeś za pobór wody z sieci, to w momencie pożegnania szambiarki tracisz ją bezpowrotnie. Jeśli wybierzesz oczyszczalnię, to woda stanowiąca 90% składu Twoich domowych ścieków w całości pozostanie u Ciebie. Po oczyszczeniu przesączy się przez grunt i zasili pokłady wód, z których chętnie korzystają rośliny ogrodowe. Szambo jest ponad 8-krotnie droższe od oczyszczalni w perspektywie wieloletniego użytkowania. Koszt inwestycji w POŚ zamiast tradycyjnego, szczelnego zbiornika na ścieki, zwraca się już po 2 latach użytkowania.